Doprava v Manchesteru

Nikdy mě ani ve snu nenapadlo, že by v jednom městě mohlo jezdit tolik různých společností MHD a s tak rozdílným ceníkem jízdného tak jako v Manchesteru. Po měsíci žítí v tomto městě jsme se už trošičku zorientovali a víme, kterému autobusu se raději vyhnout, protože by nás byť jen jediná cesta docela zrujnovala. Ale to není všechno. 

Jedna z překvapivých věcí, na co si určitě dát pozor je, že všechny zastávky jsou na znamení. Je jedno, jestli jste v centru nebo na okraji města, nebo jestli je zastávka plná lidí, pokud si nemávnete, tak máte smůlu a autobusák jede dál. To už se nám taky poštěstilo. Další kuriozitou je, že na některých zastávkách není jízdní řád, takže stačí jen vytrvale čekat a doufat, že něco přijede. Samozřejmě si ale nezapoměňte mávnout na autobus, jinak se vaše cesta natáhne na neurčito. Pokud byste bydleli jako my v jižní části města, tak se nic hrozného neděje. Tímto směrem jezdí autobusy co 5 minut, ale jinde může být časová prodleva i 30 minut.

A noční linky v Manchesteru? Ty jsou pro nás brňáky, co jsme zvyklí na pravidelné noční rozjezdy, naprosto nejasné. Některé autobusy jezdí jen do půlnoci, jiné končí ve dvě v noci, a jen hrstka autobusů jezdí celou noc. Další důležitou informací je, že se lístky kupují u řidiče. Prostě jen vejdete jedinými dveřmi v double deckru, přijdete k panu řidiči, řeknete ulici, kam se chcete dopravit, on se zamyslí, pak si chvíli něco brblá (asi počítá kolik vám naúčtuje), poté něco naťuká do kouzelného přístroje, ze kterého vám vyjedou lístky, zaplatíte a můžete pokračovat. Pokud neovládáte manchesterský dialekt, tak vám ve většině případů nebudou rozumět. Proto je jednoduší mít připravený lísteček s vaší cílovou stanicí (pro sichr). Dalším překvapením pro nás bylo, že tu není metro, ale tzv. Metrolink. První dny jsme bloudili po měste a pořád si říkali, kde jsou ty stanice metra a ony nikde. Pak jsme zapátrali a zjistili, že Metrolink je něco jako naše tramvaj, tedy nadzemka, která spojuje centrum města v předměstím. To je ve stručnosti shrnutí toho, co jsme se za ten měsíc tady naučili.

Odebírej náš YouTube kanál

Odebírej náš YouTube kanál

Co v manchestreru jezdí

Jak už jsem psala, tak po městě jezdí vícero autobusových společností. Náš nejoblíbenější autobus je Magic. S Magicem vás jedna cesta výjde na 1£, což je nejlevnější jednorázové jízdné. Naopak nejdražší společností je First, který poznáte podle fialkových autobusů. Jedna jízda vás výjde cca na 2£ a více, záleží odkud kam jedete, a ve kterou denní dobu. Dále tu jezdí Stagecoach, Oxford road a mnoho jiných, ale těmi nejezdíme, protože si vždy rádi počkáme na náš oblíbený jednolibrový Magic. 

Pokud se vydáte do Manchesteru na pár dní a už vás budou bolet nohy z popocházení v cetru města, můžete se svést zadarmo v Metro Shuttle. Je to několik okružních linek, které korzují kolem centra města. 

banner-4.png

Hlavní přestupní uzel je na Piccadily Garden. Tam si také můžete koupit univerzální týdenní jízdenku, kterou jsme přejmenovali na busenku. Ta stojí 17,50£ na týden a můžete s ní jezdit po celém Manchesteru a s jakoukoli společností. Potřebujete na ni jen vaši fotografii. Určitě se vyplatí ji koupit, protože se v začátcích člověk potřebuje rychle dostat z bodu A do bodu B (například při rozdávání životopisů pro získání práce). Pokud však plánujete jezdit pouze jednu trasu, vyplatí se týdenní jizdenku koupit přímo u řidiče autobusu některé ze společností provozující autobusovou dopravu.

Jelikož ceny jízdného jsou astronomicky vysoké a nebydlíme až tak daleko od centra, neustále koketujeme s myšlenkou, že si pořídíme kolo. Ale ještě si trochu pleteme strany, po kterých se tu jezdí. Tak tomu zatím necháme volný průběh 🙂

2 thoughts on “Doprava v Manchesteru

  1. Radim says:

    Chystám se do Manchesteru v říjnu, bude to výzva, ovšem s Tvými návody z toho mám hned lepší pocit. Úžasný, díky moc za tyhle informace! 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *