ZÁPISKY Z VIETNAMU #3 Ceny, počasí a Internet ve Vietnamu

Vietnamem se touláme něco málo přes měsíc a pomalu si na něj začínáme zvykat. Silnice přecházíme bez sebemenšího záváhání i na červenou, jídlo baštíme hůlkami jako profíci a svoji vietnamštinu pilujeme každý den, jen nám zatím nikdo nerozumí.

Ceny

Oproti Novému Zélandu je Vietnam ráj pro lidi jako jsme my. Tedy lidi s minimem peněz a s touhou užít si cestování i se všemi těmi srandami okolo. Chodit každý den na kafíčko, do restaurací, bydlet v hotelech a nezrujnovat naše peněženky.

  •  Ceny za jídlo

Jíst se musí, ať jsme kdekoliv… Takže výdaje za jídlo jsou první položkou v našem rozpočtu. Na jídle sice šetříme, protože jsme zjistili, že když se člověk nehlídá, tak jsme schopní utratit majlant, ale jednou za čas si rádi dopřejeme i nějaké dobroty navíc. Ve Vietnamu je fajn, že nic není extrémně drahé. Na povzbuzení si běžně dáváme skvělou kávu, která v přepočtu stojí okolo 15 Kč, vydatný oběd se dá sehnat do 60 Kč, plněnou vietmaskou bagetu maximálně za 30 Kč a šťávy z čerstvého ovoce za 20 Kč. Všechno je čertvé, chutné a za skvělé ceny.

  •  Ceny za ubytování

S hledáním noclehu je to trošku složitější. Cenové rozpětí ubytování je hodně velké a je potřeba pečlivě hledat… Ale kdo hledá, ten najde. Náš průměr je 300 Kč na noc pro oba dva. Vždycky hledáme soukromý pokoj s vlastní koupelnou a s wifi. V hledání ubytování nám hodně pomáhají mobilní aplikace Air B’n’B a Agoda.

Náš běžný výdaj pro jednoho na den

Snídaně – Vietnamská plněná bageta do 30 Kč

Svačina – milktea (čaj s mlékem a želé kuličkami) 10 Kč

Oběd – Klasické vietnamské jídlo 15 – 60 Kč

Odpolední káva – Vietnamská káva s kondenzovaným mlékem 15 Kč

Večeře – Klasické Vietnamské jídlo 15 – 60 Kč

+ ubytování 150 kč

Internet, wifi, data

Hned při příletu na letiště jsme si koupili SIM kartu od operátora Viettel s 3GB Internetem a volnými minutami cca za 200 kč. Viettel má ve Vietnamu velmi dobré pokrytí, takže jsme s ním neměli žádný problém. Asiati jsou celkem závisláci na Internetu, takže slušná Wifi je v každé kavárně a ve většině ubytovacích zařízení.

Počasí ve Vietnamu

Z únorového pošmourného Brna jsme se vydali do rozpáleného Saigonu, kde se teploty pohybují okolo 30°C. Tohle horko se s námi táhlo z jihu až skoro k Hanoji. V Hanoji je sice chladněji, ale ne o tolik. Oproti třicítkám je 25°C příjemné ochlazení. Ve Vietnamu jsme od začátku března do konce dubna a myslím, že to je ideální počasí pro cestování. Je sice horko, ale neprší, je slunečno a dají se podnikat výlety i lenošit na pláži.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *