Otázky pro CZECHKiwis

Dovolte, abych vám představila Báru a Lukáše, kteří tvoří tým CZECHKiwis. S Bárou a Lukášem jsme se seznámili na podzim a hned nám padli do oka. V mnoha věcech nás inspirovali, namotivovali a pomohli nám s informačními videi o Novém Zélandu a programu Working Holiday. Jsou to zkušení cestovatelé a nomádi, kteří rádi předávají své zkušenosti dál.

Protože na Novém Zélandu žijí už nějaký ten pátek a moc dobře ví, jaké to bývají občas stresy po příletu do nové země, založili internetovou stránku plnou užitečných rad pro Čechy a Slováky, kteří se vydali okusit život na Novém Zélandu. A tady je máme…

www.czechkiwis.cz

Co vás vedlo k založení CZECHKiwis.cz?

Odešli jsme z práce, kde jsme trávili spoustu času v kanceláři u počítače nebo na služebních cestách. Rozhodli jsme se zvolnit tempo a důkladněji procestovat Nový Zéland a navštívit Asii. Poznávání jednotlivých míst nás moc bavilo, ale po pár měsících nám začalo pomalu vadit, že jsme na dlouhé dovolené a nevytváříme nic přínosného.

Řekli jsme si proto, že zužitkujeme své zkušenosti ze zařizování administrativy po příletu na Nový Zéland a z cestování po této krásné zemi a pomůžeme tak dalším lidem, aby jejich začátek na Novém Zélandu byl o něco jednodušší. Již předtím se dala najít spousta informací v češtině, ale většinou je psal někdo, kdo byl na Zélandu v rámci working holidays a informace po jeho návratu do ČR přestávaly být aktuální. Tím, že na Zélandu žijeme, věděli jsme, že máme možnost udržovat web aktuální. Také jsme chtěli vytvořit ucelenější přehled pro všechny, ať už se chystají na working holidays, na pracovní víza nebo jen na dovolenou. Zkombinovali jsme to s našimi zkušenostmi s létáním a hledáním levných letenek a CZECHKiwis.cz byl na světě.

Jak dlouho CZECHKiwis.cz provozujete? 

Web jsme spustili na konci května 2016 a překvapila nás slušná návštěvnost i pozitivní ohlasy čtenářů. Zároveň je to pro nás obrovský závazek. Všechny postupy a detaily, které jsme popsali se v průběhu času mění a dá hodně práce držet je aktuální a rozšiřovat tak, abychom zároveň odpovídali na ty nejčastější dotazy, které dostáváme. Doufáme ale, že se nám to zatím daří. Každopádně bez fyzické přitomnosti na NZ by to byla mission impossible.

Díky svému projektu CZECHKiwis jste pomohli spoustě lidem v začátcích na Novém Zélandu. Chodí vám často děkovné zprávy?

Dá se říct, že ano. Občas nás někdo pochválí nebo nám poděkuje. Toho si moc vážíme a motivuje nás to v Czechkiwis pokračovat a neustále se snažit zlepšovat. Někdy se na nás čtenáři obrací s poměrně záludnými dotazy a velmi nás těší, že většina lidí dá zpětně zprávu, že jim rada pomohla. Samozřejmě jsou ale situace, kdy trávíme hodiny nad tím, abychom někomu pomohli a zpět již nedostaneme žádnou odpověď. Je jich ale minimum.

Už přes rok cestujete a zároveň pracujete na CZECHKiwis. Jaké to je pracovat na cestách?

Prvních pár měsíců jsme nad tím jen přemýšleli, to se cestovalo dobře. Při trekování má člověk na přemýšlení hodně času. Když jsme dospěli do fáze tvoření a spuštění projektu, kdy už musíme být online, je to náročnější, zejména na některých ostrovech v Asii, kde to s pracovními podmínkami nebylo úplně ideální. Máme z toho ale spoustu zážitků. Na Gili Meno v Indonesii nám přes počítač běhali v průběhu skype hovorů slepice a na Perhentian Islands jsme museli pracovat výhradně z pláže, protože jinde jsme neměli použitelné připojení k Internetu. Tomu, že potřebujeme nějaký čas věnovat i práci, jsme přizpůsobili  (tedy velmi zpomalili) tempo cestování a víc si to tak užíváme. Asi jinak, než kdybychom nepracovali, ale rozhodně toho nelitujeme. Práce na tomto projektu nás hodně baví.

Jak probíhá váš pracovní/cestovatelský den?

Záleží, v jaké zemi zrovna jsme a jaký ja časový posun mezi námi a ČR i Zélandem. Vždy se snažíme být více dní na jednom místě, poránu pracovat, odpoledne mít volné pro prozkoumávání okolí a večer před spaním zase práce. Pokud to jde, snažíme se přesouvat v noci a ušetřit tak čas. Třeba ve Vietnamu tohle funguje výborně, mají spoustu nočních autobusů s lůžkovou úpravou. Jen člověku nesmí vadit, že občas autobus na dálnici prudce zabrzdí nebo dokonce začne couvat, protože přejel místo, kde na něj čekal další cestující. Aktuálně jsme zpět na Zélandu v normálním pracovním tempu, práci se věnujeme, jak jen je potřeba s ohledem na rozdíl časových zón.

Jak máte při práci rozdělené role?

Bára: Lukáš je velký šéf, Bára sekretářka.

Lukáš: Bára si vymýšlí, sama to před nedávnem charakterizovala tak, že já jsem ten suchar, který řeší technickou stránku věci a píše články, jak vyřešit administrativu, zatímco ona tomu dává lidštější rozměr články o tom, jak si to na Zélandu užít a udržováním našeho Facebooku.

Bára: No dobře, ještě bych dodala, že Lukáš se stará o letenky a já o pojištění.

Jaké máte plány do budoucna? Jak s Czech Kiwis tak v osobním životě?

Do budoucna chceme, aby CZECHKiwis.cz byl web, který tvoří z velké části samotní čtenáři. Většina lidí, kteří nás čtou, na Zélandu byla nebo se sem chystá. Každý má jiné zkušenosti a zážitky a my chceme, aby se o ně s námi a dalšími čtenáři podělili. První vlaštovkou byl například článek Patrika o tom, jak přestavět campervan na self-contained, který byl mimořádně úspěšný a také spolupráce s L&L, ze které máme velkou radost, protože to je pohled na Nový Zéland jinýma očima – a velmi kvalitně zpracovaný.

Co se osobního života týče, plánujeme nadále cestovat a poznávat krásy Zélandu i dalších zemí. Předchozí cestování nás ale hodně ovlivnilo. Nemusíme vidět všechna místa popsaná v průvodcích. Vlastně se jim poměrně často vyhýbáme, zajímá nás hlavně povídání s dalšími lidmi, poslouchání jejich zážitků a také ochutnávání místního jídla.

Myslíte si, že život na Novém Zélandu je pro každého nebo spíš pro dobrodruhy?

Nový Zéland je nádherná, bezpečná země (když člověk opomene zemětřesení a sopky), kde si během návštěvy každý najde to svoje, ať už jde o dobrodruhy nebo plážové povaleče, surfaře, děti nebo i důchodce. Každý si najde to svoje a odjede plný zážitků. Ten pravý Nový Zéland ale člověk pozná spíše na trecích a seznamováním se s místními.

Pro dlouhodobý život je to jiné, někomu se to tu může zdát příliš izolované od zbytku světa a někomu může zase chybět komfort, na který je zvyklý z Evropy. Například zateplené budovy, ústřední topení atd. Nám to tu ale vyhovuje, zejména easy-going, bezstresový přístup místních v kombinaci s neskutečnou přírodou.

Chtěli byste vzkázat něco lidem, kteří se na Nový Zéland teprve chystají?

Pokud se chystáte za prací nebo na working holidays víza a váháte, jestli se skutečně vydat přes půl světa, určitě to udělejte a nebudete litovat. Známe spoustu lidí, kteří před cestou na NZ nikdy neletěli nebo nežili dlouhodobě v cizí zemi. Všechno se dá zvládnout, jen to chce odvahu a odhodlání.

Pokud se na Zéland chystáte na dovolenou, určitě neváhejte ani chvíli, neznáme krásnější zemi, kam vyrazit.

Tak tohle byli CZECHKiwis. Ať už jedete na Nový Zéland nebo ne, tak se mrkněte na jejich stránky. Najdete tam plno zajímavých a užitečných článků.

Důležité odkazy

♥ Stránky plné užitečných informací o Novém Zélandu → www.czechkiwis.cz

♥ Levné letenky → www.czechkiwis.cz/letenky/

♥ Výhodné pojištění → www.czechkiwis.cz/rocni-cestovni-pojisteni-prehled/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *