Čtyři roční období na Novém Zélandu

Je to bezmála rok, co jsme si sbalili krosny a vydali jsme se na druhý konec světa. Z podzimního Brna jsme se rázem ocitli v jarní rozkvetlé zahradě v Christchurch. A teď to zažíváme znova. Je tu opět jaro a já nevěřím svým očím, že to tak rychle uteklo. A jaké bylo čtvero ročních dob na Novém Zélandu? Hodně různorodé, nevyzpytatelné a vcelku příjemné. Sever Nového Zélandu  je v subtropickém pásu a jih se nachází v mírném pásu, který ovlivňuje oceán. Většinu roku je větrno a počasí se mění každých dvacet minut. Pro Lukyho ideální podnebí na kraťase a mikinu, pro mě se bunda stala pyžamem, županem, mikinou… Prostě se stala vším.

Tip pro zimomřivky jako jsem já:
Vemte si teplé ponožky, rukavice a bundu, která neprofoukne!

005-480x70-highpoint.png

Jaro

Bezpochyby nejkrásnější období roku. Na každém kroku kvetou ovocné sady, okolo skotačí jehňátka, telátka a v okolí jezer cupitají malá kačátka. Zahradnící sázejí pertklíče okolo chodníků, narcisy kvetou na každé stráni u silnice a ve vzduchu je opět cítít ta známá vůně moře, která mi tolik chyběla. Naše auto změnilo barvu ze zeleno-šedé na žlutou (pylovou) a čmeláci obřích rozměrů nám naráží do okýnek. Je to nejlepší a nejhezčí období na výlety, protože je krásné počasí a turisti se ještě nevydali na dovolenou.

2

Léto

Léto se nese ve znamení vysokých teplot, silného větru a sem tam deštivých dnů. Oceán je sice o něco teplejší, ale pořád žádná sláva. U silnic bývají samoobslužné stánky s čerstvým a šťavnatým ovocem od soukromých farmářů, tráva na kopcích začíná pomalu žloutnout a většina cestovatelů se snaží najít sezónní práci v sadech a tím si vydělat na další cestování. Léto je období, kdy jsou atrakce drahé a stejně se na ně stojí fronty. Všude je plno turistů z Evropy a Asie a my se nemůžeme dočkat, až bude zase klid.

p1000737

Podzim

Podzim je znatelný až okolo května. Rána jsou chladná a dny jsou naopak horké. Dozrávají jablka a na farmách se před zimou maká na plné obrátky. Na Severním ostrově je podzim teplejší a počasí je stálejší, než bylo za celé léto. Proto je opět vhodná doba na cestování. Občas nás přepadly silné, ale krátké deště, které vystřídalo slunce.

Zima

Zimu jsme přečkali v Hawke’s bay, přímo u moře. Konečně se mi splnilo žít u moře, akorát jsem si to představovala trošičku jinak. Byly horší dny a pak tu byly ty … hodně špatné dny. Občas nás přepadla několika denní bouře, kdy se nedalo ani vystrčit nos z auta, noční teploty někdy klesly skoro až k nule, přes noc nám zmrzlo oblečení (ráno bylo hodně těžké se do něj opět nasoukat), atd. Na druhou stranu jsme využili pár slunečných dnů a vyrazili na nezapomenutlené výlety. Jeden z nich byl výšlap na Sunrise hut, kde jsme mohli přespat a ráno si vychutnat nádherný východ slunce. Všude okolo byl sníh, vítr hnal mraky přes vrcholky hor a my jsme pozorovali probouzející se městečka pod námi.

p1350782

Severní a Jižní ostrov se teplotně hodně liší. Zima pro nás byla krátká (asi 3 měsíce) a léto extrémně dlouhé, což je jen dobře. Osobně bych všem cestovatelům, kteří se chystají na Nový Zéland doporučila, aby přizpůsobili své cestování ročnímu období. Nejlépe začít na jaře na Jižním ostrově a na podzim se přesunout na Severní ostrov. Máme to vyzkoušené a přežili jsme celou dobu v autě 🙂

Odebírej náš YouTube kanál

Odebírej náš YouTube kanál

2 thoughts on “Čtyři roční období na Novém Zélandu

  1. Jana says:

    Ahoj, plánujeme s přítelem příští rok se vydat na Zéland a já začínám sbírat informace. Příjezd je ale plánován v květnu, což po 3 letech života v tropech a bez zimy (pro přítele dokonce 11 let) nebude asi žádná hračka 😀 plánujeme koupi auta a tak doufám, že to přežijeme 😀 Díky moc za články 🙂

  2. ⍟ Linda says:

    V květnu se to ještě dá, ale nejchladnějším měsícem byl asi srpen. Tak přeji hodně štěstí! 🙂 Doporučuji si koupit kvalitní termoprádlo. Minimálně na chladné večery bude super. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *