10 zajímavostí Liverpoolu

Už celé tři týdny pracujeme, a tak koketujeme s myšlenkou nějakého pořádného odpočinkového výletu. Od spolubydlících jsme dostali tip navštívit Liverpool, že prý je “amazing”. Tak jsme si jednoho pondělního rána přivstali a vyrazili na místní autobusové nádraží. Odtud jezdí autobus do Liverpoolu každou hodinu. Jedna jízdenka stojí 4-5£ na osobu a za hodinu a půl jste na místě. My si koupili elektronické jízdenky raději online den předem na internetové stránce společnosti National Express. Je to pohodlnější a rychlejší, ale je tu riziko, že vás zklame technika. Buďte tedy připravení na vše a raději si jízdenky uložte offline a dostatečně si nabijte mobil. 

V autobuse jsme si ještě trošičku odpočinuli, abychom měli dostatek sil na celý den. Hned po výstupu z autobusu jsme si všimli, jak je Liverpool odlišný od Manchesteru. Je mnohem zajímavější a turisticky navštěvovanějším městem než Manchester. Pravděpodobně to bylo slunečným počasím, ale Liverpool jsme si všichni zamilovali. Je to opravdu nádherné město a jeden den na prohlídku nestačí. Sice jsme nestihli vše, ale vybrala jsem 10 nejlepších míst, které stojí za to navštívit…

banner-4.png

1. Mathew St.

Mathew street

Kousek od místa, kde nás vysadil autobus se nachází tato ulička oslavující snad všechny muzikanty a umělce z celého světa. Hned na rožku je bronzová socha Johna Lennona, za kterou je cihlová zeď posetá jmény více či méně známých zpěváků, nebo hudebních skupin. Co cihla, to jméno umělců, kteří si zahráli v clubu The Cavern.  

2. The Cavern

Slávu tohoto clubu odstarovali The Beatles, kteří zde jako mladíci začali koncertovat. Později zde vystupovalo mnoho jiných muzikantů. Tento dům není sice původní, protože byl v roce 1973 zbourán, ale později ho opět cihlu po cihle postavili. Sice se úplně neshoduje s původními prostory, ale prý má kouzlo dodnes. My jsme u The Cavern byli kolem 9 hodiny ráno, takže bylo bohužel zavřeno.

3. Chavasse park a nákupní pasáž

Cestou k přístavu jsme natrefili na velice moderní nákupní centrum/pasáž. Designem bych to přirovnala ke kaňonu. Najednou totiž vejdete do pasáže a z obou stran vás obklopí tři patra obchodů, kaváren a restaruací, které jsou spojeny mezi sebou mosty a nad vámi je širé nebe. Chvíli jsme tady bloudili, ale najdenou jsme se objevili ve velmi pěkném a moderním parku. Tady jsme se chvíli zastavili, posvačili a kochali se pohledem na přístav.

Chavasse park a nákupní pasáž 

4. Přístav, docky a lodě

Přístav byl naší třetí zastávkou. Od autobusového nádraží je to asi 20 minut pěšky. Okolo přístavu jsou rozesety staré docky, které dnes mají funkci muzeí, restaurací nebo obchodů. Hned naproti těchto docků stojí moderní budovy ve tvarů lodí. Člověk prostě nestačí koukat a fotit zároveň. Každý pohled je něčím zajímavý, a když se tyto majestátné budovy a staré lodě odráží na hladině vody, tak se zážitek ještě zdvojnásobí. Je to moc příjemná procházka, kde se dá nafotit spousta krásných fotek na Instagram.

IMG_0403

5. Museum of Liverpool

Pořád se pohybujeme v přístavu, takže člověk aspoň ušetří za dopravu. Museum of Liverpool je jako většina muzeí v Anglii zadarmo a je zaměřené asi úplně na vše. V jednotlivých odděleních se dostanete od historie Liverpoolu přes známé umělce a sportovce a jejich úspěchy, až po středověké příbytky angličanů…prostě od všeho kousek. Toto muzeum je hodně interaktivní a zábavné i pro děti. 

6. Merseyside Maritime Museum 

Už od chvíle, co nám náš spolubydlící řekl, že se určitě máme podívat do muzea Titanicu, jsme si marně lámali hlavu odkud vlastně vyplul. Nakonec jsme v muzeu zjistili, že v Liverpoolu měl jen jeden den technickou zastávku.

Toto muzeum nebylo jen o Titanicu, ale celkově o námořní dopravě a námořní armádě Velké Británie. Bylo to opět velice zábavné a poučné, a co nás nejvíce potěšilo, že vstupné bylo dobrovolné. 

7. The wheel of Liverpool

O pár desítek metrů dál stojí obdoba londýnského kola. Je menší, ale za to stejně záživné. Lístek stojí 9£, což bylo zatím naše nejdražší vstupné v Anglii, ale opět to stálo za to. Svezli jsme se asi čtyři kola, takže jsme měli dostatek času si prohlédnout celé město z ptačí perspektivy a dokonce zahlédnout i kousek oceánu. 

kolo

8. Liverpool Cathedral

Z liverpoolského kola jsou vidět dvě obrovské katedrály. Jedna je protestantská a druhá římskokatolická. Protestantská katedrála se pyšní třemi nej… věží o výšce sta metrů, varhany, které jsou největší v celé Británii a zvonem, který je třetí největší na světě. Když vejdete dovnitř katedrály, zatají se vám dech.

9. Římskokatolická metropolitní katedrála „Paddyho vigvam”

Bohužel tuto katedrálu jsme už nestihli, ale máme ji na seznamu na příští výlet. Zatím i ní víme jen to, že svou pozornost strhává svým moderním designem. Je totiž postavená z betonu a skla, tak jsme zvědaví, jestli se nám bude vůbec líbit. 

Odebírej náš YouTube kanál

Odebírej náš YouTube kanál

10. Všudypřítomní Beatles

Tak tady se zrodili legendární The Beatles. Kdo by to neviděl, tak by ho to po návstěvě Liverpoolu určitě trklo. Jsou všude! Sochy, obrazy, plakáty, trička, tašky, ze všech obchodů zní jejich hity, prostě všude. Pro milovníky této hudební skupiny je to ráj. My si prošli pár obchodů se suvenýry, pofotili pár fotek, ale na víc nám nezbyl čas. Hned naproti vyhlídkovému kolu v Albert dock je muzeum zasvěcené této hudební skupině The Beatles story. Tady se vstupné už platí a pohybuje se kolem 15£. Takže máme velký černý puntík za nenavštívení muzea a úkol na příštím výletu do Liverpoolu. 

Celý den jsme si náramně užili a odpočinuli si. Jelikož pořád třeme bídu s nouzí, tak jsme se snažili co nejvíce ušetřit. Celý výlet nás stál asi 22£ (8£ cesta tam a zpět Manchesteru-Liverpool, cca 5£ oběd v McDonald’s a 9£ za The wheel of Liverpool). Takže i když není moc peněz, tak se dá zažít dobrodružství a poznat nová místa.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *