Nový Zéland – základní informace, co je Working Holiday vízum

Nový Zéland se mi stal domovem na užasných 15 měsíců. Teď opouštím tuto krásnou zemi a mám pocit, že tu nechávám kus sebe… A kus Zélandu si naopak beru s sebou domů. V srdci mi neutkvěly jen krásné přírodní scenérie, ale hlavně jiný životní styl a celkově jiný pohled na život. Kdo tady žil nebo stále žije, tak mi určitě dá za pravdu, že vás Zéland změní.

Základní informace o Novém Zélandu

Hlavní město: Wellington

Obyvatelé: Potomci Evropanů a Maoři

Maorský název Nového Zélandu: Aotearoa

Úřední jazyk: Angličtina a Maorština

Rozloha: 270 530 Km2 (přibližně velký jako Britské ostrovy)

Roční období je obráceně

Protože Nový Zéland leží na jižní polokouli, tak roční období je tady obráceně. O Vánocích se můžete koupat v oceánu a v srpnu jste rádi za kulicha a teplou bundu.

Časový posun

Od dubna do října je časový posun oproti Česku jen 10 hodin napřed, ale od listopadu do března je Nový Zéland o 12 hodin napřed. Další zajímavostí je, že se čas nezmění ve stejný den na obou polokoulích. Když se na Novém Zélandu měnil čas ze zimního na letní, tak v Česku se letní čas změnil na zimní až po více jak třech týdnech. Prý je na Zélandu delší léto, tak proto.

Jazyk

Na Novém Zélandu se samozřejmě domluvíte anglicky. Počítejte ale s tím, že ze začátku bude boj Novozélanďanům (Kiwákům) porozumět. Kiwáci obvykle při výslovnosti zaměňují “E” za “I”. Sem tam je to matoucí, ale dá se na to zvyknout. Jazykem Maorů, je tzv. Maori, kterou si můžete poslechnout i v televizi na programu Maori TV.

Pozn.: Maori je společně s Angličtinou úředním jazykem

O kiwácích, novozélandských dolarech a jízdě na druhé straně silnice jsem už psala  v tomto článku →  http://www.looklin.cz/2016/01/07/mesic-a-pul-na-novem-zelandu/#more-369

Program Working Holiday Nový Zéland

Working Holiday program je typ víz, díky kterým můžete odcestovat na Nový Zéland a po dobu jednoho roku tady cestovat a pracovat. Jsou to tedy takové pracovní prázdniny, díky kterým poznáte nejen Zéland, ale i novozélanďany.

Každý rok na jaře (většinou v březnu) se otevírá vízova kvóta Working Holiday programu na Nový Zéland. Tato kvóta je omezená a to na 1200 míst pro Čechy a jen 100 míst pro Slováky. O víza se žádá  online na stránkách Imigračního úřadu Nového Zélandu.

Vízová kvóta pro rok 2017/18 se otevírá:

  • Pro Českou republiku 7. března 2017 v 10:00 novozélandského času
  • Pro Slovensko  27. dubna 2017 v 10:00 novozélandského času

Pozn.: Poroz na časový posun!!

Podmínky pro přidělení working holiday víz:

  • Věk mezi 18 – 35 lety
  • Nemáte nebo s sebou neberete děti
  • Při vstupu do země máte zpáteční letenku nebo finanční prostředky na její koupi
  • Při vstupu na Zéland máte na účtu minimálně 4 200 NZD
  • Máte zdravotní pojištění
  • Working holiday visa vám nebyla v dřívějších letech schválena

Důležité odkazy

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *