Tipy na výlet v okolí Manchesteru

Všechno jednou končí, a tak i náš pobyt v Anglii se pomaloučku chýlí ke konci. Momentálně jsme ve fázi, kdy se nám na jednu stranu nechce z Manchesteru, ale na druhou stranu se už moc těšíme zpátky do Brna. Podle mě nejlepší čas k odjezdu. Abychom však měli vzpomínky na Anglii co nejkrásnější, rozhodli jsme si závěr pobytu zpestřit výlety. V práci jsem si domluvila volno na každé pondělí a úterý, takže před sebou máme čtyři týdny, což znamená naplánovat čtyři výlety. Podmínkou však je, aby jsme za ně utratili co nejméně peněz a co nejvíce si je užili.

V tuto chvíli máme výlety už za sebou a tak se s vámi podělím o naše zážitky a dojmy. A až na pár patálií se nám vše vydařilo.

Peak district

Hned kousek za Manchesterem začíná krásná krajina plná kopců, oveček, krav a malebných vesniček. Peak district je národní park, který Mančestrákům dopřává útočiště na víkendy. Jezdí sem na pěší turistiku, houbařit a kdo ví co ještě. My houby moc nejíme, a tak jsme si vybrali jednodušší turistickou trasu, abychom se hned ze začátku nepřetáhli.

„Většinou se pohybujeme rychlostí šneka, protože kluci natáčí videa a já fotím, takže nám výlet zabral celý den.“

banner-4.png

V pondělí ráno jsme nasedli na vlak směr městečko Hope a báli se jaké bude počasí. Všude byla mlha a nás to trochu děsilo. Naštěstí když jsme vyjeli z posledního tunelu, rozzářilo se slunce a mraky odpluly. Nevím jestli to byla náhoda, štěstí nebo překvapení od pána Boha, ale nakonec  bylo krásné počasí. Po hodině a čtvrt jsme dojeli do městečka Hope a od tam jsme se přesunuli do Castletonu. Ten je jedním z hlavních center pro turisty a dají se tam sehnat suvenýry. Pokud byste nevěděli kudy se vydat, tak vám určitě dobře poradí  v info centru. Turisty se to tady hemží, takže jsou všude kavárničky, hospody a hotely. Prostě to tam žije, i když je to pidi městečko. Castleton byl naše startoviště, takže zde začala naše úžasná dvanácti kilometrová trasa.

Peak district

Peak district

Většinou se pohybujeme rychlostí šneka, protože kluci natáčí videa a já fotím, takže nám výlet zabral celý den. Mnoho jiných by to zvládlo za pár hodin. Zdolat tento výšlap není vůbec fyzicky náročné. Kopce nejsou moc vysoké, takže i s dětmi je to příjemná procházka. V okolí jsou tři zajímavá místa a to zřícenina pevnosti, jeskyně, kde se můžete projet na loďce, a smaragdově zelený kaňon mezi kopci plných ovcí.

Na závěr jsme si v Castletonu koupili litr zmrzliny asi za 3.50£, která je vyráběná z mléka od místních kraviček. Byla vynikající a všem doporučuji ochutnat. Cesta vlakem tam a zpět stála 11£/os., takže úkol byl splněn, nebylo to drahé.

Lake district

Další výlet v pořadí byl do největšího národního parku Anglie a tím je Lake district. Od Manchesteru je to dál, takže se určitě vyplatí vyrazit na více dnů. Naplánované bylo všechno do posledního puntíku, takže se nemohlo nic pokazit. Realita byla však trochu jiná.

Lake district

Lake district

Náš plán vs. realita:

#1 Cesta tam

Plán: V pondělí brzy ráno vstát a stihnout vlak.

Realita: Se vstáváním máme pokaždé problém, takže i tentokrát jsme nezklamali a na vlak jsme běželi. Naštěstí jsme ho stihli, ale jen tak tak. V těchto momentech je lepší na mě nemluvit a kluci ví proč.

#2 Ubytování

Plán: Dorazit do městečka Windermere. Ubytovat se u Lucky, se kterou jsme se poznali až díky portálu www.couchsurfing.com. Dále bylo na programu vyrazit na tůru kolem Windermere a procházka kolem nejdelšího jezera v Anglii.

Realita: Ubytovali jsme se u Lucky bez žádných problémů 🙂

#3 Druhý den

Plán: Druhý den ráno se dopravit do vesnice jménem Coniston a odtud se napojit na turistickou trasu k vrcholu Oldman of Coniston (803 m n. m.).

Realita: Prší, prší a zase prší. Nevzdáváme to a přesto vyrážíme na výlet. Kolem poledne přestalo pršet, takže jsme se zaradovali. Oldman nám dal hodně zabrat, protože to je opravdu vysoká hora a nohy nás bolely ještě dva dny po výšlapu. Každopádně dobýt vrchol byl nádherný pocit a ten rozhled z něj byl nepopsatelný. Za mě dechberoucí zážitek.

#4 Cesta zpět

Plán: V pořádku a v rozumnou hodinu se vrátit zpět domů do Manchesteru.

Realita: Nechali jsme si ujet navazující a zároveň poslední vlak do Manchesteru. V tuto chvíli kluci zase věděli, že na mě nemají mluvit. Nicméně po vychladnutí a rozmyšlení co budeme dál dělat, jsme měli plán. Nastoupit do vlaku, který jede směr Preston a od tam zkusit stopovat do Manchesteru. Ani jeden jsme nikdy nestopovali, takže to byla výzva. Nakonec stopování nebylo potřeba, protože jsme měli obrovské štěstí, v Prestnu jsme stihli vlak do Manchesteru. Po půlnoci jsme byli doma v našich postýlkách a spokojeně usínali.

Do Lake district se vydejte na více dnů a předem si zjistěte jaké bude počasí, aby vám nepokazilo dojem z tak krásného místa. Důležité je mít s sebou nepromokavou bundu, nepromokavé boty a zásoby jídla.

duny u Formby

Tento výlet byl z nouze cnost, protože jsme byli z minulého výletu finančně vyčerpaní. Formby je malé přímořské městečko 70 km na západ od Manchesteru. Na jednodenní výlet ideální. Ve Formby vás čeká přírodní rezervace, která vás očaruje mohutnými dunami, chřestovými poli uprostřed rezervace a hlavně v borovém lese žijí roztomilé zrzavé veverky, které si vás ale nebudou všímat tak jako ty z parků. Mimo jiné se můžete ovlažit v Irském moři, udělat si piknik na pláži  a v dáli pozorovat obrovské nákladní lodě a větrné elektrárny.

Formby

Duny u Formby

Liverpool

O zajímavostech v Liverpoolu jsme psala už v dřívějším článku, který si můžete přečíst zde nebo si pustit video, které jsme tam natočili.

Dublin

Hlavní město Irska je našim nesplněným přáním. Z Manchesteru létá přímý let do Dublinu skoro každý den a pokud máte štěstí, tak si letenku můžete koupit za 18£. Do Dublinu létá nízkonákladová společnost Ryanair. My tento výlet už nestihneme, protože nám nevyhovují termíny levných letů. Asi nám nezbude nic jiného než vydržet a snad někdy v budoucnu se tam společně podíváme. Samozřejmě i s Lenkou 🙂

V Anglii je spousta možností co dělat a kam se podívat. Chce to jen chuť a plánovacího ducha, který upřednostňuje poznání před pohodlností.

Odebírej náš YouTube kanál

Odebírej náš YouTube kanál

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *